část 5
Něco o mně HAM Download Odkazy Co se změnilo Ostatní

 

 

 

Část 5. - APRS® - Automatik Packet / Position Reporting System

ÚVOD

co předcházelo

 

Část 1.

display

 

Část 2.

stanice

 

Část 3.

vestavěné TNC

 

Část 4.

SSTV

 

Část 5.

APRS®

 

 

 

     Je to software a registrovaná obchodní značka Boba BRUNINGY - WB4APR.Ten učinil packetovou komunikaci mnohem více vzrušující, než dříve.

     Tento program vám umožní sledovat cestu mobilních stanic na mapě, kterou vyvoláte na obrazovce počítače. Představte si, že vidíte mobilní stanici, jak se pohybuje po mapě. Pomocí APRS® lze vidět na mapě počítače stanice vzdálené až 2500 km. Tuto vzdálenost lze pro vlastní potřeby nastavit - omezit.

     Stejně tak Váš pohyb může být sledován na obrazovce jiné stanice. Stanice, které mají být takto sledovány, musí vysílat informace v určitých intervalech, což lze také nastavit. Abyste mohli mapovat pohyb jiných stanic, obvykle potřebujete počítač s programem pro APRS®, transceiver a TNC. Aby jiní mohli sledovat Vás, potřebujete také GPS příjímač. To není nutné, pokud vysíláte ze stabilního místa. Souřadnice lze zadat v MENU radiostanice ručně. GPS znamená Global Positioning System. Ten příjímá signál ze satelitů, aby Vás mohl informovat o Vaší současné zeměpisné poloze.

     APRS® interpretuje datové řetězce NMEA (National Marine Electronics Association) přicházející z příjímače GPS. Další informace je možné získat na Internetových stránkách věnovaných APRS®.

     KENWOOD TM-D700 obsahuje TNC s programem pro spolupráci s datovými formáty podporovanými APRS®. To znamená, že nepotřebujete žádné další zařízení pro vysílání, přijímání nebo zobrazování APRS® packetů.

     Radiostanice KENWOOD TM-D700 je vybavena portem pro připojení k osobnímu počítači a k přijímači GPS. S tímto transceivrem můžete vysílat ikonu stanice, data o své poloze, komentář k poloze a stavový text. S přijímačem GPS můžete rovněž předávat informace o rychlosti pohybu, směru pohybu a data o nadmořské výšce.

Informace použity z internetových stránek firmy CTS

144.800 MHz - kmitočet sítě APRS

APRS® - z jiného konce Internetu

     S možností užívat stanici TM-D700A/E se vám otevírají vzrušující možnosti a ani nemusíte vlastnit počítač. Jestliže znáte vaši stávající polohu, můžete ručně zadat zeměpisnou šířku a délku. Připojením vhodného GPS zařízení se zajistí větší přesnost přenášených informací. Příjmete souřadnice, zobrazí se vám zeměpisná šířka a zeměpisná délka protistanice, její směr a vzdálenost.

Polohová - směrová data

     S jakýmkoli GPS přijímačem umožňujícím přijímat data ve formátu kompatibilním s NMEA-0183 můžete odeslat vaši přesnou polohu pro automatické počítání vzdálenosti vaší stanice od protistanice. Je možné omezit vzdálenost zobrazovaných stanic. Systém APRS® umožňuje nastavení v rozmezí od 2500 km do 10 km.

     Přenos dat o poloze může být doprovázen komentářem (15 volitelných nastavení, 5 programovatelných úrovní textu (do 28 znaků)), a ikonou. Rychlé přijetí zpráv - mohou být poslány zprávy až o 64 znacích. Do vnitřní paměti můžete uložit 16 vysílaných nebo přijatých zpráv.

APRS® - vlastní poznatky

V Praze, kde pracuji, mám možnost vyzkoušet přijímání APRS dat bez problémů. Na výše uvedeném kmitočtu pracuje NÓD OK0NFD, který podporuje přenos APRS dat. Funguje to bez problémů a opravdu máte možnost sledovat protistanici, vidíte její polohu, vzdálenost od Vás, v jakém směru a spoustu dalších údajů.

úvod - část 1. - část 2. - část 3. - část 4.

 


Copyright (c) 2001 Webmaster ok2wzn. All rights reserved.
ok2wzn@quick.cz