část 2
Něco o mně HAM Download Odkazy Co se změnilo Ostatní

 

 

 

Část 2. - stanice

ÚVOD

co předcházelo

 

Část 1.

display

 

Část 2.

stanice

 

Část 3.

vestavěné TNC

 

Část 4.

SSTV

 

Část 5.

APRS®


odkrytá TM-D700, ve předu čelní panel, plošný spoj strana součástek

 

pohled na plošný spoj ze strany součástek, nahoře uprostřed hlasov modul

 

pohled na zadní část s masívním chladičem a ventylátorem

 

 

 

     Nová stanice působí malým, ale masivním dojmem. Provedení je v černé barvě. Na čelní straně má vestavěny tyto konektory (na obrázku zleva):

 • 9-pinový konektor pro spojení s Vaším PC za účelem programování, ovládání a nebo pro komunikaci s programy APRS™
 • konektor pro připojení příjímače GPS
 • konektor pro data z externího TNC nebo připojení kamery VC-H1
 • konektor pro připojení panelu radiostanice
 • konektor pro připojení mikrofonu
 • tlačítko RESET

     Na zadní straně uprostřed je umístěn ventilátor vestavěný do masivního chladiče. Vlevo od ventilátoru je anténní vstup o impedanci 50 ohmů osazený konektorem typu "N". Vpravo jsou pak vyvedeny napájecí vodiče a umístěny dva konektory pro připojení reproduktorů. Pásmo A a pásmo B lze tedy poslouchat každé zvlášť.

Tělo radiostanice - rozměry (W x H x D)

5.51 x 1.58 x 7.68 palců (140 x 40 x 195 mm)

 • vysílání a příjem v pásmu 144 a 440 MHz
 • po odblokování je možné přijímat signály v rozmezí 118 -1300 MHz
 • vestavěný TNC modem 1200/9600 bps
 • SSTV funkce ve spojení s VC-H1
 • 200 paměťových míst/počítačově programovatelné
 • 10 paměťových míst pro skenování v navolených frekvenčních rozsazích
 • vizuální funkce skenovaného pásma
 • monitorování DX clusteru pomocí packet rádia
 • ve spojení s druhou stanicí nebo ruční stanicí Kenwood TH-D7 možnost ovládat KV transceivery Kenwood (KSS - Kenwood Skycommand System)
 • konektor pro data NMEA 0183 GPS
 • vestavěný kodér a dekodér CTCSS
 • vestavěná funkce DCS - digitální kódový squelch
 • 64 mezinárodních znaků pro psaní zpráv
 • NOVÝ odlehčený mikrofon (možno dokoupit mikrofon s alfanumerickou klávesnicí)
 • uložení polohy (zeměpisná šířka/délka) do paměti radiostanice
 • odeslat zprávu z paměti

     TM-D700A je plně dvou pásmová radiostanice s provozem VHF+VHF / VHF+UHF / UHF+UHF. Je vybavena TNC využívající protokol AX.25, umožňuje plnou funkci opakovače, pracovat s daty APRS™. Je tak možné přenášet textové zprávy na VHF po celém světě.

     Stanice má přehledným způsobem vytvořeno menu, kterým se dá nastavit široké spektrum funkcí radiostanice. Je to docela zdlouhavé, a tak v části Downloads přináším prográmek pro komfortní ovládání  tohoto nastavení.

     V pásmu 144 MHz stanice pozná automaticky segment určený pro převaděčový provoz a má nastaven odskok -0.60 MHz. V menu lze nastavit automatické vysílání 1750 Hz. Při stisku PTT na mikrofonu lze ještě navolit funkci tónu, a to subtón - CTCSS (Continuous Tone Coded Squelch System) - DCS (Digital Code Squelch). Tyto tóny lze dokonce při vysílání protistanice skenovat a zjistit tak, který používá. Samozřejmá je funkce náhledu na vstup převaděče. Dokonce je zde I funkce monitorování vstupu. Pokud tuto funkci aktivujete a na druhé straně převaděče je stanice, kterou vaše stanice slyší I na vstupu, rozbliká se indikace na obrazovce.

     CALL kanál lze nastavit pro každé pásmo zvlášť. Dále je možno využít 200 paměťových míst pro uložení zajímavých freqencí s možností jejich popisu až 8 alfa numerickými znaky. Dále je zde ještě 10 skenovacích rozsahů označených jako L0/U0 až L9/U9. Stanice dále umožňuje uložit 5 uživatelských nastavení třeba pro 5 různých uživatelů. Sem patří I taková maličkost, jako například prvotní nastavení funkce tlačítek.

     Skenování je dalším tématem pro hrubý popis funkcí stanice. Tedy skenování v rámci celého VFO, skenování v rozsahu 1 MHz, skenování v pamětech, programové skenování, dále skenování mezi CALL kanálem a VFO a CALL kanálem a pamětí. Rovněž lze měnit I metody skenování. Nesmím zapomenout na vizuální skenování, kdy se na obrazovce graficky znázorňují místa, kde je zjištěn signál. V tomto režimu lze volit rozsah skenovaného prostoru, a to 31, 61, 91 a 181 kanálů.

     No a výčet pár dalších funkcí: nastavení kroku ladění, kontrastu obrazovky, osvětlení obrazovky, automatická změna aktivního pásma, uzamčení funkcí stanice, nastavení úrovně zvuku tlačítek, časovač PTT, automatické vypínání stanice, nastavení úvodního pozdravu při zapnutí stanice, změna výstupního výkonu.

     Ve spojení s DTMF mikrofonem MC-53DM se funkce a ovládání stanice dále rozšiřují. Rovněž jsou zpřístupněny další nastavení v menu. Tento mikrofon není součástí dodávky a musíte jej zakoupit dodatečně. Stejně tak I hlasový modul VS-3, který svojí funkcí umocňuje zážitek při používání stanice.

KENWOOD SKYCOMMAND system (KSS) II*

     Díky KENWOOD SKYCOMMAND systém (KSS) II, můžete využívat přístup na krátké vlny a přitom být od vašeho KV transceiveru vzdálený.

     Všechno, co potřebujete, je připojit tzv. převodník (například ruční radiostanici TH-D7A nebo TM-D700A) k vašemu KV transceiveru TS-570D/S(G) nebo TS-870S. Následně na to pak můžete svoji stanici TM-D700A používat jako řídící. Ta totiž dokáže přenášet řídící signály na tzv. převodník, který umí přenášet váš hlas na KV transceiver. Toto se děje pochopitelně I naopak.

     Tento systém dovoluje odeslat a přijmout krátkovlnné signály, nastavit mnoho ovládacích prvků, paměťové kanály, a mnoho dalšího -- to vše z vašeho mobilního TRX KENWOOD TM-D700A.

     KENWOOD SKYCOMMAND II umožňuje obousměrný přenos dat, přístup k funkcím KV transceiveru, jako je např. XIT/RXT, způsob přepínání (USB,FM, a tak dále.), ovládat VFO-kmitočet, vypnutí, měnit obsah paměti a kmitočtový krok ladění. Navíc jednou za 10 minut bude převodník (TH-D7A) posílat volací znak ve formátu CW.

*TM-D700A pouze severoamerický model

 

 

úvod - část 1. - část 3. - část 4. - část 5.


Copyright (c) 2001 Webmaster ok2wzn. All rights reserved.
ok2wzn@quick.cz