1. část
Něco o mně HAM Download Odkazy Co se změnilo Ostatní

 

 

 

Část 1. - display

ÚVOD

co předcházelo

 

Část 1.

display

 

Část 2.

stanice

 

Část 3.

vestavěné TNC

 

Část 4.

SSTV

 

Část 5.

APRS®

 

 

Zobrazovací jednotka - rozměry (W x H x D)

5.51 x 2.36 x 1.31 palců (140 x 60 x 33.3 mm)

 

Tak takto vypadá ovládací panel radiostanice. Je umístěn odděleně od těla radiostanice, propojen je speciálním kabelem a lze ho tak snadno instalovat mimo samotnou radiostanici.

Display je LCD, tvořen z jednotlivých bodů a dostatečně velký (188 x 54 bodů). Ovládání radiostanice je tvořeno třemi hlavními otočnými ovladači a dvanácti, po obvodu rozmístěnými, tlačítky, kterým je přiřazována funkce dle právě dané činnosti.

Otočný ovladač vlevo slouží pro ladění VFO dle nastaveného kroku ladění, pro volbu paměti, pro popisování názvu paměťového místa. Při jeho stisku dochází k ladění VFO po 1 MHz, ve spojení s tlačítkem "F" dochází k ladění po 10 MHz. Jestliže je tento ovladač stisknutý déle jak 1s, dochází ke skenování v rozsahu jednoho MHz zobrazeného kmitočtu.

Vpravo dva menší sdružené otočné ovladače slouží každý pro jeden BAND, jedná se o hlasitost a nastavení úrovně šumové brány. Stisknutím levého či pravého ovladače volíme aktivní BAND, ten, se kterým chceme pracovat. Tato změna je na displayi indikována zvětšenými znaky a uvedeným nápisem "PTT" nad aktivním BANDem. Při spojení uvedených ovladačů s tlačítkem "F" lze měnit rozsah VFO, a to pouze za předpokladu, že si stanici necháte rozšířit. Potom poslouchá v rozsahu 118 MHz - 1299 MHz.

Ostatní tlačítka, jak už jsem podotkl, mění svoji funkci podle toho, v jakém režimu stanice pracuje. Základem je vlevo dole tlačítko "F" (Function), při jehož stisku dojde ke změně funkce všech tlačítek a při jeho podržení déle jak 1 s nabízí funkce tlačítek zapnutí a další funkce v režimu APRS a TNC.

úvod - část 2. - část 3. - část 4. - část 5.

 


Copyright (c) 2001 Webmaster ok2wzn. All rights reserved.
ok2wzn@quick.cz