část 3
Něco o mně HAM Download Odkazy Co se změnilo Ostatní

 

 

 

Část 3. - vestavěné TNC

ÚVOD

co předcházelo

 

Část 1.

display

 

Část 2.

stanice

 

Část 3.

vestavěné TNC

 

Část 4.

SSTV

 

Část 5.

APRS®

 

 

     KENWOOD TM-D700 je vybaven vestavěným TNC o rychlosti 1200/9600 bps, podporujícím protokol AX.25 a KISS mod.

     Vzhledem k tomu, že stanice umožňuje multifunkční nastavení tlačítek, tak není možno říct, že tak a tak aktivujete funkci TNC. Pokud se budeme držet nastavení od výrobce, tak podržíme déle jak 1s tlačítko "F", vlevo stiskneme tlačítko TNC. Tento postup napoprvé indikuje na displeji TNC APRS a pokud postup opakujeme, indikuje TNC PKT. A to je to, co potřebujeme. Třetím zopakováním postupu TNC vypneme.

     Radiostanici propojíme s počítačem sériovým kabelem RS-232C. Rychlost COM portu radiostanice nastavíme v menu 1-9-5 na 9600 bps. V terminálovém programu nastavíme komunikaci mezi TNC a počítačem stejně na 9600 bps, data 8, parita žádná, stop bity 1 a hardwarová kontrola.

     Bohužel se mi však komunikace nedaří. Používám terminálový program Grafik Packet verze 1.63, ale ten nechce rozeznat interní TNC v radiostanici. Kdyby se ozval někdo, komu to chodí, byl bych moc rád.

     Další poznatek z pokusů ohledně propojení radiostanice a počítače. Přiznám se, dělal jsem chybu v propojení. Za vydatné a trpělivé pomoci Luboše OK2LC a Pavla Šatov při zkoušení TNC jsem nakonec zjistil, že nemám ten správný kabel. Sériové rozhraní RS-232C ano, ale ne s překříženými kontakty 2, 3 a 7, 8, ale musí se použít sériový tzv. prodlužovací kabel, kde PIN 1 se rovná PINu 1 a tak dále až po PIN 9. Odzkoušel jsem to v programu Manažer M602, který byl přepnut do módu MODEM. Radiostanice měla zapnutý interní TNC a na monitoru se hned objevil prompt cmd: a modem byl schopen přijímat příkazy z počítače.

     Tedy komunikace byla zprovozněna, ovšem ne program Graphic Packet. Ten se nechce spustit, a to je teď oříšek, který řeším.

úvod - část 1. - část 2. - část 4. - část 5.

 


Copyright (c) 2001 Webmaster ok2wzn. All rights reserved.
ok2wzn@quick.cz